Home page > Aktuality > Český obranný průmysl je významnou součástí systému obrany ČR a tak tomu musí být i do budoucna

Český obranný průmysl je významnou součástí systému obrany ČR a tak tomu musí být i do budoucna

V pátek 14. září se v Ostravě uskutečnila 3. vyzbrojovací konference v rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil AČR. Organizátory akce byly Sekce vyzbrojování a akvizic MO a společnost Jagello 2000 za podpory Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Konference se zúčastnili zástupci Ministerstva obrany ČR, Armády ČR, Vojenské policie, podniků obranného průmyslu ČR, odborná veřejnost, zástupci Parlamentu ČR, alianční agentury NSPA a diplomatického sboru.

Cílem akce bylo v návaznosti na I. a II. vyzbrojovací konferenci (2013 a 2016) představit odborné veřejnosti a zástupcům obranného a bezpečnostního průmyslu ČR záměry Ministerstva obrany ČR v oblasti podpory obranného průmyslu a rozvoje schopností Armády ČR mimo jiné ve vztahu k přepokládanému vývoji obranného rozpočtu ČR.

Zástupci Ministerstva obrany ČR i Armády ČR

Mezi vystupujícími byli náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval, náměstek pro řízení Sekce obranné politiky a strategie MO Jakub Landovský, náměstek pro řízení Sekce ekonomické MO Pavel Beran, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR brigádní generál Miroslav Hlaváč, ředitel Sekce rozvoje sil MO generálmajor Ivo Střecha nebo generálmajor Jaromír Zůna, ředitel Sekce podpory MO.

Jako klíčový řečník vystoupil generálporučík v.v. Ben Hodges (bývalý velitel jednotek USA v Evropě) a to na téma „Aktuální trendy v rozvoji pozemních sil“. Současně se ve svém vystoupení dotkl aktuální politicko-bezpečnostní situace a jejího vlivu na budování vojenských schopností.

Aktuální dění EU/EDAP a NSPA

První blok konference byl věnován aktuálnímu dění z pohledu EU/EDAP (Evropský obranný akční plán), příležitostem pro český průmysl při realizaci akvizic přes NSPA (NATO Support and Procurement Agency) a dále se zaměřil na spolupráci resortu Ministerstva obrany ČR s obranným průmyslem ČR. Zástupci ministerstva konstatovali, že český obranný průmysl je významnou součástí systému obrany ČR a tak tomu musí být i do budoucna.

Druhý blok byl v úvodu věnován vývoji obranného rozpočtu ČR. Následně byla představena strategická vize rozvoje AČR a priority v této oblasti. V další části byly prezentovány hlavní vyzbrojovací projekty AČR v oblasti pozemních sil, vzdušných sil, komunikačních systémů a logistiky.

Autor: Lubor Koudelka

Nahoru