Hlavním úkolem CNAD je vytváření politického zadání ke spolupráci ve vyzbrojování mezi jednotlivými státy Aliance. Tím se snáze docílí unifikace výzbroje napříč členskými státy NATO, úspor při konsolidovaných akvizicích a společném výzkumu a vývoji.
Jednoduše řečeno, pokud se členské státy NATO chtějí dohodnout na společném vývoji, akvizici či provozování voj. systému, činí tak zde.
CNAD vykonává také řídící dohled a manažerskou kontrolu společných projektů jakými jsou např. flotila letounů se systémem pro získávání informací AWACS (Airborne Warning and Control System) a její budoucí náhrada, program obrany proti balistickým střelám (BMD), flotila bezpilotních průzkumných prostředků AGS či program vývoje víceúčelových vrtulníků NH-90.
Nově se CNAD také zabývá problematikou přelomových technologií a jejich využití v obraně. Proto studuje možnosti využití technologií jako např. 5G, umělá inteligence či kvantové počítače a a schopnosti potenciálních soupeřů v této oblasti. V této věci vydává pro členské státy nezávazná doporučení a návrhy ke spolupráci ve vědě a výzkumu.
CNAD se schází dvakrát ročně ve formátu národních ředitelů pro vyzbrojování – za ČR jím je náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic MO. Krom uvedeného tělesa existuje mnoho podvýborů a expertních skupin věnujících se jednotlivým projektům a tématům. Hlavní z nich jsou zahrnuté v tzv. hlavních vyzbrojovacích skupinách (MAG), které jsou rozdělené dle domén boje (pozemní, vzdušné, námořní atd.).
CNAD přijímá úkoly a zodpovídá se přímo Severoatlantické radě (NAC), naopak CNAD ve formátu národních ředitelů pro vyzbrojování se zodpovídají jednotlivé výbory a podvýbory. Předsedou CNAD je zástupce generálního tajemníka pro obranné investice.
České aktivity v CNAD
ČR je členem několika expertních skupin a pravidelně se účastní jejich zasedání. Jsou jimi např. Pracovní skupina pro přesně naváděnou munici, která se zabývá společným nákupem přesně naváděné munice vzduch - země; NFTE jehož úkolem je konsolidovat a sjednotit podmínky leteckého výcviku napříč účastnícími se aliančními státy; iniciativa LBDM, jejímž úkolem je pomáhat aliančním státům s konsolidovaným (společným) nákupem munice pro pozemní zbraňové systémy.
ČR je členem i několika menších expertních podskupin, kde dochází k výměně zkušeností z obranného výzkumu a vývoje, diskutuje se nad operačními koncepty, či kde probíhají studie proveditelnosti. Takovými jsou např. skupina C-UAS zabývající se novými postupy a aktivitami v oblasti působení proti bezpilotním prostředkům či LCG DSS, která studuje budoucnost osobní výstroje a výzbroje vojáka budoucnosti.
ČR se těchto fór účastní buď cestou přímo pověřených útvarů AČR, expertů GŠ AČR a MO či má smluvně zajištěnou účast odborníků z VVÚ a VTÚ. V některých případech je možná i účast expertů z řad českého obranného průmyslu.