5. 1. 2017 - STRATEGIE VYZBROJOVÁNÍ A PODPORY ROZVOJE OBRANNÉHO PRŮMYSLU ČESKÉ REPUBLIKY DO ROKU 2025

  • 5.1.2017
  • Jiří Duchoslav

Vláda dne 19. prosince 2016 schválila Strategii vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu České republiky do roku 2025 (usnesení vlády č. 1166, ze dne 19. prosince 2016). (dokumentace zde)

Strategie zpracovaná Ministerstvem obrany v součinnosti s obranným a bezpečnostním průmyslem vytváří podmínky pro transparentní a efektivní zajištění ozbrojených sil České republiky moderním, účinným, bezpečným a interoperabilním vojenským materiálem a službami.

Strategie definuje vizi, globální strategický cíl, strategické a specifické cíle vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu České republiky, přístup k jejich implementaci a souhrn zásad, jimiž jsou formulovány základní principy vyzbrojování ozbrojených sil České republiky. 

Požadavek na nové vydání Strategie vychází ze změn bezpečnostního prostředí, dopadů těchto změn na výstavbu a požadované schopnosti ozbrojených sil České republiky. Změny bezpečnostního prostředí jsou nově definovány v Bezpečnostní strategii České republiky a jsou podrobněji pro oblast obrany rozpracované v Dlouhodobém výhledu pro obranu 2030 schváleném vládou v roce 2015. Rozsah a způsob dosažení schopností ozbrojených sil je stanoven v Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2025. Strategie tvoří s Dlouhodobým výhledem pro obranu 2030 a Koncepcí výstavby Armády České republiky do roku 2025 kompaktní celek a rozpracovává rozšiřování spolupráce ve vyzbrojování v rámci NATO, EU, V-4 a s dalšími státy, s ostatními rezorty a vládními organizacemi, průmyslem a akademickou obcí.

Strategie nastavuje cíle řešení dlouhodobých a přetrvávajících problémů akvizičního procesu v návaznosti na nový zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, způsoby realizace projektů vyzbrojování pro doplnění a modernizaci ozbrojených sil České republiky a požadavků a potřeb stanovených v Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2025. Strategie řeší dlouhodobě opomíjený a z hlediska zajištění bezpečnosti dodávek pro ozbrojené síly zásadní problém daleko užší spolupráce s obranným průmyslem České republiky, zejména při dlouhodobém a střednědobém plánování a přípravě akvizic. Možnosti spolupráce rezortu Ministerstva obrany a obranného průmyslu České republiky vychází z restriktivního výkladu směrnic EU a zákona v oblasti obranných akvizic, na druhé straně strategie jednoznačně definuje prostor pro možné zapojení obranného průmyslu České republiky do akvizičního procesu a zvýšení jeho podílu na dodávkách vojenského materiálu pro ozbrojené síly České republiky.

Strategie nevyvolá nové nároky na veřejné rozpočty. Současně nemá tento materiál dopad na životní prostředí, nevytváří korupční rizika, nemá významný nepříznivý dopad na podnikatelské prostředí ani nezvyšuje administrativní zátěž státní správy a podnikatelů.