Bilaterální jednání v rámci česko-francouzské vyzbrojovací komise

001.jpg
  • 12.4.2023
  • Jiří Duchoslav

V úterý 4. dubna 2023 se v Praze uskutečnilo bilaterální jednání v rámci česko-francouzské vyzbrojovací komise. Hlavními tématy bylo zhodnocení spolupráce ve vyzbrojování a společné projekty na pořízení houfnice Caesar a vozidel Titus.V úvodní části jednání přivítal vrchní ředitel SVA MO Lubor Koudelka generála Emanuela Laporta, ředitele pro střední a východní Evropu z francouzského generálního ředitelství pro vyzbrojování (DGA), který vedl francouzskou delegaci. „Jsem rád, že se konečně po delší době může uskutečnit jednání společné vyzbrojovací komise. Naše vztahy s Francií v oblasti vyzbrojování nabývají postupně v posledních letech na důležitosti a větší intenzitě,“ okomentoval setkání vrchní ředitel Koudelka.

Delegace nejprve prodiskutovaly změny ve financování obrany, spolu s možnostmi mezinárodní pomoci Ukrajině, kterou obě země berou velice vážně. Hovořilo se také o dalších možnostech bilaterální spolupráce ve vyzbrojování.

Speciální blok byl věnován probíhajícím projektům pořízení houfnice CAESAR a obrněného vozidla TITUS. Francouzská strana ocenila zapojení českého obranného průmyslu do těchto zakázek.

V druhé části setkání se česká a francouzská delegace zabývaly budoucnosti nástrojů Posílení evropského obranného průmyslu prostřednictvím společného aktu o zadávání veřejných zakázek (EDIRPA) a Evropského programu obranného průmyslu (EDIP). Zde česká strana vyjádřila naději v co nejrychlejší přijetí nástroje EDIRPA na půdě Evropského parlamentu, kde se nyní již delší dobu nástroj v patřičných výborech posuzuje.

Fotogalerie