Laserové ozařovací a průzkumné kontejnery (LDP – Laser Designator Pod) pro letouny Gripen

img_5014.jpg
  • 1.11.2018
  • Jiří Duchoslav

Dne 30. 10. 2018 přivezl armádní letoun CASA zbývající kusy laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů (LDP – Laser Designator Pod) pro letouny Gripen. Tímto byl úspěšně završen dvouapůlletý, technicky a akvizičně složitý akviziční proces, kdy letectvo AČR získává výrazný modernizační prvek vybavení letounů Gripen.

V současné době byly úspěšně dokončené vojskové zkoušky, které ověřovali funkčnost LDP jak na zemi tak za letu. Vojskovým zkouškám předcházelo ověření integrace LDP v letounu Gripen na kterém se podíleli naši letečtí technici, experti švédské strany a zástupci izraelské firmy Rafael Advanced Defence Systems Ltd.

Průzkumné a ozařovací kontejnery výrazným způsobem rozšiřují bojové schopnosti těchto letounů při působení na pozemní cíle ve spolupráci s pozemními jednotkami a umožní pilotům přesnou identifikaci cíle. Je to zbraňový systém vybavený optickými senzory, které umožňují zobrazení a identifikaci cíle na velkou vzdálenost jak na zemi, tak ve vzduchu.

Operačně je také nasazen na letounech JAS – 39 Gripen Maďarských vzdušných sil a Švédského královského letectva. Tyto typy LDP jsou ve velké míře provozované i na jiných letounech. Nejvíce jsou rozšířené u provozovatelů letounů F-16 Fighting Falcon.

Autor: Ing. Roman Harenčák

Fotogalerie