Smlouva - „Mobilní 3D radar protivzdušné obrany ELM-2084 MMR“

madr.jpg
  • 30.8.2021
  • Jiří Duchoslav

Dne 5. 12. 2019 byla podepsána smlouva „Mobilní 3D radar protivzdušné obrany ELM-2084 MMR“ mezi Českou republikou - Ministerstvem obrany a Státem Izrael – Ministerstvem obrany. Plnění smlouvy bude probíhat až do roku 2023, přičemž cena za pořízení činí 3 499 779 800 Kč.

Předmětem tohoto nákupu je pořízení 8 ks mobilních 3D radiolokátorů typu MADR středního dosahu s duálními schopnostmi (přehledový radiolokátor a sledovací radiolokátor se schopností řízení efektorů pozemních PVO) s režimem detekce malo-rozměrných a nízkoletících cílů.  Součástí smlouvy je rovněž také dodávka podvozkové platformy automobilu TATRA 815 8x8, sady náhradních dílů, soupravy maskovacích sítí, integrace MADR 3D do systémů velení a řízení AČR, konzolí dálkového ovládaní z hlavních a záložních míst velení, výcvik operátorů, techniků a instruktorů.

Radiolokátory jsou (prvotně) určeny k vytvoření radiolokačního pole na malých výškách od 100 m do 3000 m k detekci kooperujících i nekooperujících vzdušných cílů, k doplnění radiolokačního pole vytvořeného radiolokátory FADR v sestavě RTV. Radiolokátory budou zajišťovat detekci letadel, bezpilotních prostředků, vrtulníků, řízených střel s plochou dráhou letu, dělostřelecké a minometné munice (RAM) v sestavě nového protiletadlového raketového systému krátkého a středního dosahu (SHORAD) nahrazujícího PLRK 2K12 KUB ve prospěch pozemní protivzdušné obrany.

 Lokátory budou nasazeny v sestavě radiotechnického vojska a do sestavy protivzdušné obrany ČR k plnění spojeneckých závazků České republiky.

Fotogalerie