Vrchní ředitel Sekce vyzbrojování a akvizic přivítal v Praze své kolegy ze zemí Visegrádské skupiny (V4)

  • 18.12.2023
  • Jiří Duchoslav

Autor: Martin Hovančík, SVA MO

V Praze se ve dnech 12. a 13. prosince na pozvání vrchního ředitele Sekce vyzbrojování a akvizic MO Lubora Koudelky uskutečnilo setkání národních ředitelů pro vyzbrojování V4. Šlo o jednu z plánovaných akcí českého předsednictví Visegrádské skupině.

Národní ředitelé pro vyzbrojování V4 zdůraznili, že všechny země mají nyní před sebou velmi podobné výzvy. „Spolupráce v rámci V4 a samotná koordinace mezi našimi zeměmi je z mého pohledu velmi důležitá. A to i vzhledem k současné bezpečnostní situaci, kde k probíhající ruské agresi na Ukrajině přibyl další konflikt na území našeho blízkého spojence, státu Izrael,“ podotknul v úvodním slovu vrchní ředitel Koudelka. 

V průběhu zasedání byla projednávána problematika vyzbrojování armád států V4 a národní ředitelé pro vyzbrojování představili hlavní vyzbrojovací projekty svých zemí. V rámci diskuse si účastníci jednání vyměnili zkušenosti s pořizováním vojenské techniky. Diskutující se shodli zejména na tom, že platforma V4 je užitečná nejen k výměně informací o vyzbrojovacích projektech, ale může sloužit i jako vhodné fórum pro mezinárodní vyzbrojovací spolupráci mezi dvěma, třemi, v ideálním případě všemi čtyřmi členy V4. Rovněž bylo zdůrazněno, že tato platforma je vhodná pro koordinaci společných pozic k otázkám řešeným v rámci příslušných orgánů NATO a EU zabývající se problematikou vyzbrojování.

Delegáti jednali i o způsobu financování armádních projektů a o případném zřízení fondů, které jsou určeny k zabezpečení kontinuálního financování dlouhodobých vyzbrojovacích projektů bez ohrožení. Všechny země také pro rok 2024 potvrdily plán překročit hranici minimálně dvou procent HDP na výdaje pro obranu, ke kterým se zavázaly při vstupu do NATO.

Na okraj tohoto setkání národní ředitelé pro vyzbrojování navštívili zrekonstruované prostory Armádního muzea Žižkov, kde si delegace z Maďarska, Polska a Slovenska spolu se zástupci Ministerstva obrany ČR měli možnost prohlédnout jeho expozice.